Holandia – Historyczne kwiaty cebulkowe w Ogrodzie Hortus Bulborum w Limmen

W niewielkiej miejscowości Limmen, pomiędzy Castricum i Alkmaar, tuż przy Protestanckim Kościele znajdziemy prawdziwą perełkę dla miłośników kwiatów. Nie mogę uwierzyć że Limmen graniczy z miejscowością w której mieszkam ponad 14 lat i jakoś nigdy tam nie byłem. Pandemia poczyniła cuda. Wciąż poznaje perełki mojej najbliższej okolicy. Przedstawiam kilka info o tym ogrodzie.

Hortus Bulborum – Limmen
Hortus Bulborum – Limmen
Hortus Bulborum – Limmen

Hortus Bulborum.
Ogród ten, jako jedyny na świecie ma aż tak wielką kolekcję wiosennych kwiatów cebulkowych.
Ponad 4500 przeróżnych odmian tulipanów, narcyzów, hiacyntów i krokusów. Unikalną cechą ogrodu jest to, że większość odmian cebulek kwiatowych liczy sobie nawet 500 lat! Większość z nich nie jest już komercyjnie uprawiana. Najstarsze okazy pochodzą z szesnastego wieku, tak jak na przykład Fritillaria Persica z 1577r. oraz inne tulipanowe legendy, takie jak Duc van Tol czy Perfecta z 1750 roku, która do tej pory jeszcze jest popularna. Ogród Hortus Bulborum został założony w 1924 roku przez nauczyciela z Limmen Pietera Boschman.

Przeróżne odmiany hiacyntów

Hortus Bulborum to właściwie fundacja która dba o zachowanie starych odmian kwiatów (cebulek i bulw). O ogród dbają wolontariusze i sponsorzy. Nawet Ty możesz zostać sponsorem choćby jednej cebulki kwiatowej wpłacając niewielką kwotę na konto fundacji.

Prowadzona jet również sprzedaż cebulek (online lub na miejscu). Zawsze w październiku przygotowywane są wysyłki. Przykładowy pakiet 15-stu unikatowych tulipanów to koszt 28-35 euro, plus ewentualny koszt wysyłki. Hortus Bulborum wysyła zamówienia do większości Krajów Europejskich. W linku poniżej możesz sprawdzić cennik (strona Hortus Bulborum, wersja ang.)

Order online – Hortus Bulborum | Historische bloembollen (hortus-bulborum.nl)

To może jeszcze trochę Historii ogrodu.
Rok 1924. Młody nauczyciel ogrodnictwa z Limmen, Pieter Boschman zauważył że najstarsze odmiany tulipanów zaczynają powoli zanikać. Zaczął zbierać cebulki tych kwiatów i sadził je w swoim przydomowym ogródku.
Po czterech latach, jego ogród był już całkiem zapełniony tulipanami. Przypadkowo wszedł w kontakt z handlarzem hiacyntów Dr. W.E. de Mol z Amsterdamu. Gościu miał ten sam problem, tyle tylko że z hiacyntami. Pewien kolega z młodzieńczych lat Pietera Boschmana, który zajmował się eksportem cebulek , podarował im trochę ziemi. Tą, na której teraz znajduje się właśnie ogród (tuż przy Protestanckim Kościele). To tak w skrócie.


Więcej na temat Hortus Bulborum znajdziecie na stronie internetowej tego ogrodu.
Strona jest w językach Niderlandzkim, Angielskim i Niemieckim.

Home – Hortus Bulborum | Historische bloembollen (hortus-bulborum.nl)

A jeśli posiadasz Instagram, pod tym linkiem możesz obejrzeć relacje z mojej wizyty w Hortus Bulborum:
Relacje • Instagram << tam kliknij

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s