Holandia – Piękny kwiatowy ogród. Ogród Poldertuin Anna Paulowna. „Mały Keukenhof”

Poldertuin to kolejny to kolejny, przepiękny wiosenny ogród pełen tulipanów oraz innych wiosennych kwiatów. Nazywany jest „Małym Keukenkohofem” (niderl. Klein Keukenhof). I nie bez powodu! Poldertuin to świetna alternatywa dla tych, którzy nie lubią tłumów turystów jakie panują zazwyczaj
w ogrodzie Keukenhof w Lisse. Poza tym wejście do ogrodu nic nas nie będzie kosztować, ponieważ wstęp jest wolny. Jest to coś na zasadzie parku. Poldertuin jest oczywiście mniejszy od oryginalnego Keukenhof, ale jest równie piękny. Ogród znajdziemy w miejscowośći Anna Paulowna niedaleko
Den Helder, na samej północy Prowincji Noord-Holland, 70 kilometrów na północ od Amsterdamu.

Prywatny dom przy wejściu do Poldertuin
Poldertuin – Anna Paulowna
Poldertuin – Anna Paulowna

Polder
Poldertuin w języku polskim to byłoby jakoś Polderowy Ogród. Dla jasności. Co to jest polder? Polder to przeważnie sztucznie osuszony teren. W kanałach wodnych dookoła polderu i te które go przecinają, poziom wody może być regulowany za pomocą śluz i różnego rodzaju wiatraków które przepompowują i regulują poziom wody. Obszar Polderu odcięty jest od wody spoza niego i jest przeważnie dużo niższy. Ogród Poldertuin znajduje się właśnie przy takim obszarze. Z ogrodu można wejść też na ścieżki które oprowadzą nas po znajdującym się tam polderze. Pomysł na spacer.

Widok z Ogrodu Poldertuin na Anna Paulownapolder i teren przyrodniczy Kruiszwin

Ogród powstał w 1855 roku a architektem był David Zocher jr. (1791-1870). Ten pan zaprojektował również Vondelpark w Amsterdamie oraz gród przy Pałacu w Soestdijk. jego ogrody wyróżniają się krętymi ścieżkami wśród, które co jakiś czas przecina woda nad którą możemy przejść uroczymi mostkami.

Ogród Poldertuin Anna Paulowna

Właścicielem ogrodu jest Gmina Hollands Kroon. Od 2014 roku o ogród dba Fundacja Polderuin której wolontaiusze każdego roku jesienią sadzą tysiące cebulek. Na wiosnę możemy podziwiać efekty tej pacy. W ogrodzie możemy podziwiać kwiaty wiosenne takie jak hiacynty, narcyzy, tulipany oraz innych kwiatów bulwiastych.

Cebulki które sadzone są jesienią, ofiarowane są przez regionalnych hodowców kwiatów. Przy kązdej odmianie znajdziemy tabliczkę z informacją. Ogród najładniej kwitnie od połowy marca do połowy maja.

Hiacynty – Ogród Poldertuin Anna Paulowna

Jak dojechać:
Adres ogrodu: Molenvaart 2, 1761 AJ, Anna Paulowna

Transport publiczny:
Z Amsterdamu pociągiem w kierunku Den Helder. Ze stacji Amsterdam Centraal pociągi w tym kierunku odjeżdżają co pół godziny. Podróż pociągiem trwa 64 minuty. Koszt za bilet normalny w jedną stronę to niecałe 14 euro. Spacer z dworca kolejowego Anna Paulowna do ogrodu Poldertuin to kwestia około 20-stu minut.

Strona internetowa ogrodu (tylko w Języku Niderlandzkim:
https://poldertuin.mystrikingly.com/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s