Holandia – Bloesempark. Park Kwitnącej Wiśni w Amstelveen

Amsterdamse Bos (Amsterdamski Las)
Kolejna świetna miejscówka na wiosenny wypad. Japońskie, kwitnące wiśnie. Już samo wypowiedzenie tych słów może pobudzić zmysły.
Japoński Bloesempark znajdziemy w Amstelveen. Można powiedzieć że są to właściwie peryferia Amsterdamu, ponieważ teren na którym znajduje się Park kwitnącej Wiśni to obszar Amsterdamse Bos (Amsterdamski Las). Amsterdamse Bos to leśno-rekreacyjny teren o powierzchni 1000 hektarów na którym znajduje się las, łąki, stawy i bagna. Amsterdamse Bos jest 22 razy większy od Vondel Parku w Amsterdamie i 3 razy większy od Central Parku w Nowym Jorku. Posiada 116 mostów, 200 kilometrów ścieżek pieszych, rowerowych i konnych, 14 kilometrów połączonych ze sobą szlaków kajakowych, 200 tysięcy drzew, 2 baseny dla dzieci i 7 publicznych toalet.
To wystarczy tych cyfr. Przejdę teraz do samego Bloesem Park, który właśnie też tam się znajduje.

Teren który zajmuje Bloesempark nie jest zbyt wieki i można go obejść w kilka minut, ale gdy zakwitną wiśnie, to zapewniam Cię, że tak szybko z niego nie wyjdziesz.
Czas w którym akurat wiśnie zakwitają nie jest zbyt długi i trwa około dwóch tygodni. Dzieje się to przeważnie na przełomie marca i kwietnia, ale jeszcze może być jeszcze zależne od warunków pogodowych. Czasami możemy mieć wczesną, a czasami nieco późniejszą wiosnę. Ja odwiedziłem park ma początku kwietnia.

Park Bloesempark (Japoński park kwitnącej wiśni)
W roku 2000 Gmina Amstelveen dostała 400 wiśniowych drzewek od Japońskiego Klubu Kobiecej Społeczności Biznesowej w Amstelveen – The Japan Women’s Club.
Właśnie w 2000 roku obchodzone było 400-lecie przyjaźni Japońsko-Niderlandzkiej. Dlatego właśnie 400 drzewek. Każde drzewo ma swoje imię, 200 drzewek nosi japońskie imiona żeńskie, a drugie 200 niderlandzkie imiona żeńskie.
W roku 2012, w parku postawiono pomnik (płytę) upamiętniający ofiary tsunami w Japonii z 11 marca 2011 roku.

Dlaczego Amstelveen? Tutaj ma swoje siedziby większość japońskich firm. Amstelveen to nie tylko Japończycy. Nie Amsterdam czy Haga. To właśnie w Amstelveen występuje największa ekspatriacja z innych krajów. 7,5% mieszkańców Amstelveen to ekspaci. W Amsterdamie jest to 4%.
40% procent Japończyków, którzy mieszkają w Holandii, upodobało sobie właśnie Amstelveen.
Oprócz Japońskiej społeczności, Amstelveen upodobali sobie również Hindusi.

Jak trafić do parku?
Z Amsterdamu do parku dojedziemy wszelakimi środkami transportu publicznego, także metrem.
W linku koordynaty z google maps:
https://goo.gl/maps/3mPB8YRcYmMM3Q2PA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s